czwartek, 23 lutego 2017

Postać nietypowa, ale jednocześnie zwyczajna - czy to możliwe? cz. II

4. Ustal preferencje postaci
Nie mówię tu tylko tylko i wyłącznie o preferencjach seksualnych, choć to także jest ważny aspekt tworzenia postaci, więc może zacznijmy właśnie od nich. Każdy, kto siedzi na Wattpadzie już jakiś czas wie, że w wielu opkach przyjacielem protagonistki jest często gej. Nie mam nic przeciwko (choć to jest tak wyeksploatowany motyw, że wywracam oczami, jak go widzę), ale trochę smuci mnie jedna rzecz - większość wattpadowych autorów ogranicza się do ustalenia preferencji na zasadzie ,,hetero, homo albo bi''. W prawdziwym życiu tak nie jest, znaczy oczywiście, każdy zalicza się do jednej z tego typu grup, ale to nie wszystko. Ludzie mają o wiele więcej wymagań odnośnie potencjalnego partnera. Zdradzę w sekrecie, że uwielbiam chłopaków w mundurach, więc jak widzę młodych wojskowych, albo członków grupy rekonstrukcyjnej, to jestem wniebowzięta. Każdy ma swój mały fetysz, jedni lubią blondynki, inni rude. Jedne dziewczyny uwielbiają sportowców, inne preferują spokojnych informatyków. Dobrze jest zastanowić się, co jest atrakcyjne dla naszej postaci, zwłaszcza, jeśli piszesz romans. Setki razy widziałam, jak ktoś napisał, że wybranek protagonistki był wysoki, opalony, umięśniony, miał idealnie ułożone włosy i błękitne oczy. Taki mężczyzna nie utkwi w pamięci, bo jest w znacznej większości opowiadań. Za to, jeśli napiszesz, że bohaterce podoba się jakiś z pozoru nieważny szczegół, na przykład to, że mężczyzna nosi okulary, uwielbia zwierzęta, czy ma niesamowite umiejętności lingwistyczne, to zostanie to przez czytelników zapamiętane.
Każdy człowiek nie lubi pewnych rzeczy, czy to jedzenie, gatunek muzyki, czy jakaś czynność. To takie z pozoru małe pierdoły, ale one sprawiają, że postać jest wiarygodna. Nie możesz zapomnieć o guście bohatera. Mi na przykład mocno utkwiło w pamięci, że wiedźmin Geralt nienawidził teleportów i narzekał za każdym razem, gdy był zmuszony jakiegoś użyć. Takie drobne smaczki nadają postaciom wyrazistości i sprawiają, że są bardziej ludzkie.
5. Nie skupiaj się na fizyczności
To bardzo częsty błąd początkujących autorów. Opis wyglądu Twojej postaci ma tysiąc słów, a opis charakteru koło setki? To źle. Fizycznie wszyscy jesteśmy do siebie podobni, a takie informacje jak kolor włosów i oczu bohatera nie są dla czytelnika szczególnie ważne. Oczywiście, opis fizyczności jest potrzebny, ale nie najważniejszy. O wiele większą wagę powinieneś przywiązywać do osobowości. To, czy naszą Halinkę uratował blondyn, czy szatyn nie ma aż takiego znaczenia. Liczy się fakt, że ktoś stanął w jej obronie. Czyny protagonisty decydują o tym, jak będzie on postrzegany przez czytelników, więc zamiast kolejny raz pisać, że Bohdan (imię na życzenie C: ) ma karmelową skórę i piękne, błękitne oczka, lepiej napisz, co Bohdan robi w wolnym czasie, jaki jest ton jego głosu, czy ma jakąś manierę językową. 
6. Opisz pokój bohatera
Miejsce, w którym mieszkamy wiele o nas mówi. To, czy protagonista ma bałagan, czy może obsesyjnie układa wszystkie swoje książki alfabetycznie, ma znaczenie. Zastanów się, co stoi na jego półce. Mnóstwo książek? Jeśli tak, to jakiego gatunku? Może pluszaki? Albo medale? Każdy przedmiot ma historię i wiąże się z przeżyciami bohatera. Gdyby te rzeczy nie były ważne (chyba że to wazon z bazarku), to by nie stały na widoku, a raczej leżały gdzieś w szafkach, czy pudłach. Dlatego uważnie obserwując pokój człowieka, można zdobyć ogrom informacji.
7. Czego boi się Twoja postać?
Bo nie może być tak, że Halinka będzie niezwyciężona i nieustraszona. Każdy ma jakieś lęki, mniejsze czy większe. Ja nienawidzę ciem, jak je widzę, to od razu włącza mi się tryb terminatora. A to dlatego, że przez całe życie wiele razy wleciały mi do oczu. Nie mam pojęcia, co w moich paczałach jest takiego, że przyciąga owady (muchy i komary też ;-; ), ale poskutkowało to tym, że mam mini fobię przed ćmami.  Na moim przykładzie widać, że lęk ma swoje uzasadnienie. Jeśli Twój bohater nie boi się ani pająków, ani duchów, to może jego lęk siedzi głębiej w podświadomości? Może postać lęka się, że zostanie odrzucona przez społeczeństwo? Albo że ktoś bliski odejdzie? Nie wszystkie lęki to typowe fobie, niektóre siedzą głęboko w nas. Za to jedno jest pewne - nie ma ludzi nieustraszonych, są tylko tacy, którzy nie uświadomili sobie, czego się boją. A bohaterowie, którzy nie odczuwają strachu to z marszu Mary Sue i Gary Stu.
Postać nietypowa, a jednocześnie zwyczajna
Żeby Twoja postać była oryginalna, wcale nie musisz tytułować dzieła ,,Inna'', a z bohaterki robić niesamowitej hybrydy. Tym, co wyróżni ją spośród tłumu, będą szczegóły. Masz ogromne pole do popisu przy tworzeniu Halinki. Ona wcale nie musi być  wąpierzem, elfką ani innym dziwadłem. Wystarczy, że będzie miała głębię. A żeby to osiągnąć musisz dobrze wczuć się w jej psychikę. Wyobraź ją sobie w codziennych sytuacjach. Traktuj Halinkę jak nowo poznaną osobę - odwiedź jej dom, poznaj jej rodzinę i przyjaciół, zapytaj, co lubi, jak spędza czas. Gdy już się ze sobą zaprzyjaźnicie, odkryjesz, kim tak naprawdę jest Twoja postać. A wtedy możecie iść razem ratować świat i uwodzić przystojnych bad boyów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz